Panenky celého světa

21. května 2010 v 9:18 | IlinaDolls |  Předmluva
    V současnosti se pravidelně provádí výstavy panenek v Německu, Francii, Holandsku, Anglii, Rusku, Ukrajině, USA, Japonsku.

    Německé a francouzské mistři panenek pokračují v tradicích starobylé výroby. Většina umělců vytváří panenky, které vypadají jako hrací, ale mají moderní zevnějšek.
Tyto panenky mají zasouvací skleněné oči, nalepené řasy, vlásenky z naturálních lidských vlasů nebo z naturální kožešiny, snímací oblečení a obuv, panenky mají proporci děti. Vyrábějí se v limitované edice 30 až 50 exemplářů. Můžeme je zařadit mezi umělecké diky výraznosti tváře a uměleckému kostýmu. V tomto směru pracuje i česká umělkyně Irena Zábojová.

Silvia Weser (Německo)
Hildegard Günzel   (Německo) 
Irena Zábojová (Česko)   
   Mezi německé a francouzské mistři panenek jsou i takoví, kteří úplně zasvětili svou tvorbu výhradně uměleckým art-panenkám. Takové panenky mají malované očí, nejsou nalepené řasy. Oblečení se nedá sundat, vlasy můžou byt podle rozhodnuti autora z jakéhokoliv materiálu (papír, látka, krajka, niti atp.), nikdy se nepoužívají hotové koupené doplňky, jenom autorské výroby. Tyto panenky víc připomínají sochu. Vyrábějí se převážně v jediném kuse.E. J. Taylor (Francie)
Julien Martinez (Francie)
Hanna Goetz (Německo)
 Olga Röhl (Německo)

   Většina umělců USA, Ruska a Ukrajiny preferují pracovat ve sféře art-panenky, panenkové sochy. V těchto zemích nejsou dávné tradice výroby hracích panenek, proto se umělecký směr moderní panenky v těchto zemích vyvíjí velmi prudce.

 Annadan (Ukrajina)


Marina Rudenko (Ukrajina)

Olga Jegupec (Rusko)Natalia Lopusova-Tomskaja (Rusko)
Lisa Lichtenfels  (USA)
Textilní panenka!Nancy Wiley (USA)  

   V Holandsku a Belgii existuje vedle tradičního směru panenek také umělecký směr. Holandské autoři, pracující v uměleckém směru, vytvořili tým a organizují vlastní výstavy, tradičních holandských panenkových veletrhů se nezúčastňují.
 Yvonne Flipse (Nizozemsko)
Marlaine Verhelst (Nizozemsko)

  
   
Hannie Sarris (Nizozemsko) Japonsko a Korea mají velmi dávné tradice ve sféře panenek, hracích, uměleckých a obřadových. To je velmi svérázný svět se zvláštní mentalitou. Současná móda na kloubových panenek nebo BJD (Ball Jointed Dools), která ovládla celý svět, původně přišla z Japonska a Koreji.  Galerie
«K1-doll» (Kioto, Japonsko)


Dollstown (Korea)
Panenka nebo ne ?

Umělecká panenka je novodobý žánr. Některé exponáty nejsou vůbec podobné panenkám, a na výstavách vyvolávají spory: je vůbec možné zařadit je mezi panenky? Není odpověď na tuto otázku. Žánr se vyvíjí, objevují se nové styly a směry, přesná definice a kritéria umělecké panenky zatím neexistují.

Esther Verschoor

Andrej Drozdov Anna Kormilicina
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Vampire PrInCeS | Web | 21. května 2010 v 9:29 | Reagovat

Hezký blog

2 leachimleira | Web | 21. května 2010 v 9:31 | Reagovat

Ahoj, moc krásný fotečky, také máme tyto panenky doma :-)

3 Art Doll | 21. května 2010 v 10:14 | Reagovat

[1]: Děkuji:)

[2]: Mám jenom jednu panenku. Jsou moc drazí pro mne.

4 Amelie | Web | 25. ledna 2012 v 22:47 | Reagovat

Některé panenky jsou moc hezké.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama