Květen 2010

Panenky celého světa

21. května 2010 v 9:18 | IlinaDolls |  Předmluva
    V současnosti se pravidelně provádí výstavy panenek v Německu, Francii, Holandsku, Anglii, Rusku, Ukrajině, USA, Japonsku.

    Německé a francouzské mistři panenek pokračují v tradicích starobylé výroby. Většina umělců vytváří panenky, které vypadají jako hrací, ale mají moderní zevnějšek.
Tyto panenky mají zasouvací skleněné oči, nalepené řasy, vlásenky z naturálních lidských vlasů nebo z naturální kožešiny, snímací oblečení a obuv, panenky mají proporci děti. Vyrábějí se v limitované edice 30 až 50 exemplářů. Můžeme je zařadit mezi umělecké diky výraznosti tváře a uměleckému kostýmu. V tomto směru pracuje i česká umělkyně Irena Zábojová.

Silvia Weser (Německo)
Hildegard Günzel   (Německo) 
Irena Zábojová (Česko)   
   Mezi německé a francouzské mistři panenek jsou i takoví, kteří úplně zasvětili svou tvorbu výhradně uměleckým art-panenkám. Takové panenky mají malované očí, nejsou nalepené řasy. Oblečení se nedá sundat, vlasy můžou byt podle rozhodnuti autora z jakéhokoliv materiálu (papír, látka, krajka, niti atp.), nikdy se nepoužívají hotové koupené doplňky, jenom autorské výroby. Tyto panenky víc připomínají sochu. Vyrábějí se převážně v jediném kuse.E. J. Taylor (Francie)
Julien Martinez (Francie)
Hanna Goetz (Německo)
 Olga Röhl (Německo)

   Většina umělců USA, Ruska a Ukrajiny preferují pracovat ve sféře art-panenky, panenkové sochy. V těchto zemích nejsou dávné tradice výroby hracích panenek, proto se umělecký směr moderní panenky v těchto zemích vyvíjí velmi prudce.

 Annadan (Ukrajina)


Marina Rudenko (Ukrajina)

Olga Jegupec (Rusko)Natalia Lopusova-Tomskaja (Rusko)
Lisa Lichtenfels  (USA)
Textilní panenka!Nancy Wiley (USA)  

   V Holandsku a Belgii existuje vedle tradičního směru panenek také umělecký směr. Holandské autoři, pracující v uměleckém směru, vytvořili tým a organizují vlastní výstavy, tradičních holandských panenkových veletrhů se nezúčastňují.
 Yvonne Flipse (Nizozemsko)
Marlaine Verhelst (Nizozemsko)

  
   
Hannie Sarris (Nizozemsko) Japonsko a Korea mají velmi dávné tradice ve sféře panenek, hracích, uměleckých a obřadových. To je velmi svérázný svět se zvláštní mentalitou. Současná móda na kloubových panenek nebo BJD (Ball Jointed Dools), která ovládla celý svět, původně přišla z Japonska a Koreji.  Galerie
«K1-doll» (Kioto, Japonsko)


Dollstown (Korea)
Panenka nebo ne ?

Umělecká panenka je novodobý žánr. Některé exponáty nejsou vůbec podobné panenkám, a na výstavách vyvolávají spory: je vůbec možné zařadit je mezi panenky? Není odpověď na tuto otázku. Žánr se vyvíjí, objevují se nové styly a směry, přesná definice a kritéria umělecké panenky zatím neexistují.

Esther Verschoor

Andrej Drozdov Anna Kormilicina

Umělecké autorské panenky. Art Panenky. Art Dolls. (2)

17. května 2010 v 20:57 | IlinaDolls |  Předmluva
   Objevili se různé směry: realistická panenka, stylizovaná panenka, panenka - emocionální obraz, horror-panenka, panenka s neobvyklým originálním dekorem. Umělecká panenka není na hráni, má zpravidla zafixovanou pózu, připomíná spíše kolorovanou sochu v textilním oblečení. Taková panenka často bývá připevněná k podstavci. Na výrobu takových panenek se používají nejrůznější materiály: od moderních polymerových a samotvrdnoucích modelovacích hmot do tradičních porcelánu, textilu, papier-maché a dřeva. Panenky z modelovacích hmot, papier-maché a dřeva se vyrábí v jediném kuse. Panenky z porcelánu se zpravidla vyrábí ve velmi limitované edice (3 až 5 exemplářů), ale i tři
panenky z jedné edice nikdy nebudou přesnou kopii jedná druhé. A určitě tyto panenky budou představovat umělecký obraz.
   Hrací panenka, i když je autorská (vyrobená jedním umělcem, a ne továrnou), sbírková (vyrobená v malém počtu kusů, nebo představující sbírkovou hodnotu jako starožitná) má mnohem méně prostředků pro uskutečnění uměleckého záměru. Musí mít pohyblivost, což omezuje vytvářeni kostýmu a vylučuje určitou jedinou výraznou pózu. Musí mít neutrální vyraz tváře, které umožní ve hře představovat různé emoce.
   Umělecké panenky se sbirají jako vzacné předměty umění. Toto je dost výhodná investice, protože cena takových panenek každoročně roste. A současně je to mladé umění, moderní díla se dá koupit levněji, než starožitné.E. J. Taylor

Umělecké autorské panenky. Art Panenky. Art Dolls. (1)

16. května 2010 v 0:35 | IlinaDolls |  Předmluva
Vítám všechny milovníky umění, umělce,
sběratele a amatéři. V tomto blogu budu vyprávět o uměleckých autorských panenkách a jejich tvůrcích, zvláštnostech tvorby a materiálů. Čím se liší umělecká autorská panenka od hrací autorské panenky, a čím se umělecká autorská panenka liší od sbírkové panenky ?

Před nedávném se zrodil nový žánr v umění - umělecká panenka, nebo art-panenka.
Tento žánr se zrodil v Americe a v Holandsku přibližně před 30 lety. V té době se objevily nové materiály, umožňující vytvářet menší sochy doma, a ne v specializované dílně. V první řadě je to polymerová hmota na základě vinylu. Plastický jako plastelína materiál, který tvrdne při teplotě 130 stupňů v obyčejné domácí troubě, úžasným způsobem připomínající barvou a povrchem lidskou kůži. A výtvarnici různých uměleckých směrů začali ho používat pro karikaturní zobrazení lidi.
Posupně se z koníčku začal stávat nový druh umění, modelovací hmoty se zdokonalovaly, taky se zdokonalovaly i techniky práce s nimi. Na tradičních výstavách panenek se kromě hracích autorských panenek a starožitných panenek začaly objevovat také umělecké panenky.

Jodi and Richard Creager